Titled Professorships
2016-17

Chair/Name
Faculty Department
Alabama Power Distinguished Professor
Steven M. Halpin Electrical & Computer Engineering
Alumni Distinguished Professor Teaching Psychology
William F. Buskist Psychology
Alumni Draughon Professor
Kenneth W. Noe History
Alumni Professor
Arthur H. Chappelka, III Forestry & Wildlife Sciences
Dawn M. Boothe Anatomy, Physiology & Pharmacology
Donald A. Davis Fisheries, Aquaculture, & Aquatic Sciences
Dong-Joo Kim Mechanical Engineering
F. S. Dobson Biological Sciences
Haroldo E. Toro Pathobiology
Henry W. Kinnucan Agricultural Economics & Rural Sociology
Herbert J. Rotfeld Marketing
Jeffrey S. Katz Psychology
Jeyhoon M. Khodadadi Mechanical Engineering
Joey N. Shaw Crop, Soil & Environmental Sciences
Joseph W. Kloepper Entomology & Plant Pathology
Kelly D. Alley Sociology
Kenneth M. Halanych Biological Sciences
M. C. Newland Psychology
Mary T. Mendonca Biological Sciences
Valentina M. Hartarska Agricultural Economics & Rural Sociology
Virginia A. Davis Chemical Engineering
Vitaly Vodyanoy Anatomy, Physiology & Pharmacology
Wei Wang Industrial & Graphic Design
Yu Lin Physics
Alumni Professor & Chair
Mark G. Steltenpohl Geosciences
Alumni Professor & Director
Bogdan M. Wilamowski Electrical & Computer Engineering
Alumni Professor & Dwain G. Luce Professor
Lisa J. Samuelson Forestry & Wildlife Sciences
Ann Batey Gresham Associate Professor
Justin K. Miller Architecture, Planning, & Landscape Architecture
Arthur & Louise Oriole Professor
David M. Tillson Clinical Sciences
Atlanta Alumni Professor
Scott W. Kramer Building Science
Barkley Endowed Professor
Curtis M. Jolly Agricultural Economics & Rural Sociology
Bobby Lowder Professor
John S. Jahera, Jr Finance
Boshell Professor
Robert L. Judd Anatomy, Physiology & Pharmacology
Brasfield & Gorrie Professor
David H. Timm Civil Engineering
Wesley C. Zech Civil Engineering
Breeden Professor
Bryan A. Chin Mechanical Engineering
Gerard A. Davis, Jr Industrial & Systems Engineering
Bruno Professor & Department Head
Martin A. O'Neill Nutrition, Dietetics, & Hospitality Management
Burt Professor
Sushil H. Bhavnani Mechanical Engineering
Chair & Endowed Professor
Nannan Liu Entomology & Plant Pathology
Chair & Professor
Allyson G. Comstock Art
Charles D. Miller Chair
John L. Evans Industrial & Systems Engineering
Charles E. Gavin III Professor & Director
Bruce J. Tatarchuk Chemical Engineering
College of Business Advisory Council Professor
Chetan S. Sankar Aviation Management & Logistics
Dean & McWhorter Professor
Vini Nathan College of Architecture, Design & Construction
Dean & Wells Fargo Professor
Billy C. Hardgrave Business Administration
Department Head & Botts Endowed Professor
James D. Williams Horticulture
Distinguished University Professor
Byron L. Blagburn Pathobiology
Charles C. Lindner Mathematics & Statistics
Dodd Endowed Professor
Gary J. Keever Horticulture
Donnellan Professor & Director
Thomas S. Denney, Jr Electrical & Computer Engineering
Dozier Endowed Professor
Charles H. Gilliam Horticulture
Eminent Scholar Professor
David J. Ketchen, Jr Management
Feagin Chair
Xing Fang Civil Engineering
Forehand/Accenture Distinguished Professor
Alice E. Smith Industrial & Systems Engineering
Fraley Distinguished Professor
John W. Saye, Jr Curriculum & Teaching
Fraley Professor
James S. Kaminsky Educational Foundations, Leadership, & Technology
George Peake Professor
Daowei Zhang Forestry & Wildlife Sciences
Ginn Distinguished Professor & Director
Shiwen Mao Electrical & Computer Engineering
Gottlieb Professor
James S. Davidson, IV Civil Engineering
Harbert Eminent Scholar & Department Chair
David B. Paradice Aviation Management & Logistics
Harbert Eminent Scholar & Professor
Jimmy E. Hilliard Finance
Hollifield Professor
Marc R. Silverstein English
Hudson Professor
Clifton B. Perry Political Science
Huff Eminent Chair & Professor
Andrzej S. Nowak Civil Engineering
Huff Professor
Dongye Zhao Civil Engineering
Hugh and Loeda Francis Chair & Professor
Joseph Majdalani Aerospace Engineering
Human Development and Family Studies Professor
Brian E. Vaughn Human Development & Family Studies
Human Sciences Associate Professor
Hui Woong Chae Human Development & Family Studies
Humana-Germany-Sherman Distinguished Professor
Caroline Dunn Special Education, Rehabilitation, & Counseling
David M. Shannon Educational Foundations, Leadership, & Technology
Humana-Germany-Sherman Distinguished Professor & Acting Department Head
Jamie Carney Special Education, Rehabilitation, & Counseling
Humana-Germany-Sherman Distinguished Professor & Assistant Director
David D. Pascoe Kinesiology
Ireland Professor
Stephen S. Ditchkoff Forestry & Wildlife Sciences
J. O. W. Rash Professor
Allen R. Dillon Clinical Sciences
J. Stanley Madkin Professor
Steven M. Swidler Finance
J. T. Walter Professor
Jianjun Dong Physics
Minseo Park Physics
James B. Davis Professor
Adit D. Singh Electrical & Computer Engineering
Jitendra K. Tugnait Electrical & Computer Engineering
James Madison Hunnicutt Associate Professor
Rod E. Turochy Civil Engineering
Joe and Billie McMillan Professor & Chair
Mario R. Eden Chemical Engineering
Joe W. Forehand, Jr. Professor
Jeffrey S. Smith Industrial & Systems Engineering
Joezy Griffin Endowed Professor
Ellen N. Behrend Clinical Sciences
John W. Brown Assistant Professor
Allan E. David Chemical Engineering
June M. Henton Associate Professor
Baker M. Ayoun Nutrition, Dietetics, & Hospitality Management
Lanier Professor
Murray D. Jardine Political Science
Leischuck Distinguished Professor
Wayne G. Martin Curriculum & Teaching
Leischuck Endowed Professor
Marilyn E. Strutchen Curriculum & Teaching
Leonard Peterson Professor
Mona M. El Sheikh Human Development & Family Studies
Lowder Distinguished Professor
Annette N. Smith Clinical Sciences
Lowder Eminent Scholar
James R. Barth Finance
MacFarlane Professor & Director
Pradeep Lall Mechanical Engineering
Mary B. Mills Carter Professor
Cathleen M. Giustino History
McClure Professor
Bruce G. Lockaby Forestry & Wildlife Sciences
McNair Professor
David M. Bevly Mechanical Engineering
McWane Professor
Hareesh V. Tippur Mechanical Engineering
Robert N. Dean, Jr Electrical & Computer Engineering
Mountain Spirit Foundation Professor & Director
Anton K. Schindler Highway Research Center
Nuclear Power Technology Associate Research Professor
Lewis N. Payton Mechanical Engineering
Pennington Associate Professor
Sean Gallagher Industrial & Systems Engineering
Philpott WestPoint Stevens Eminent Scholar
Paula R. Backscheider English
Philpott WestPoint Stevens Associate Professor
Andres Carrano Industrial & Systems Engineering
Jakita N. Owensby Thomas Computer Science & Software Engineering
Philpott WestPoint Stevens Professor
Jorge Valenzuela Industrial & Systems Engineering
Privett Professor
Rex K. Rainer, Jr. Aviation Management & Logistics
Professor & Eminent Scholar
Robert G. Richey, Jr Aviation Management & Logistics
Quina Professor & Chair
Jeffrey C. Suhling Mechanical Engineering
R. Hugh Daniel Professor
P. M. Robinson College of Architecture, Design & Construction
Redd Associate Professor
Selen Cremaschi Chemical Engineering
Reynolds Family Professor
Fa Dai Electrical & Computer Engineering
Robert B. Cook Professor
Ming-Kuo Lee Geosciences
Sanders Associate Professor
Elizabeth A. Lipke Chemical Engineering
Scharnagel Professor
James M. Barbaree Biological Sciences
Shumack Endowed Professor
Harry G. Ponder Horticulture
Solon & Martha Dixon Endowed Professor
Hanqin Tian Forestry & Wildlife Sciences
Taylor Professor
Duane M. Brandon Accounting
Thomas Walter Center Associate Professor
Daniel D. Butler Marketing
Thomas Walter Professor
Polapragada K. Raju Mechanical Engineering
Tim Cook Associate Professor
Richard F. Sesek Industrial & Systems Engineering
Torchmark Professor
Avery M. Abernethy Marketing
Ulm & Alumni Professor
Tin-Man Lau Industrial & Graphic Design
Uthlaut Chair & Dean
Christopher B. Roberts Engineering Administration
Uthlaut Family Associate Professor
William R. Ashurst, Jr Chemical Engineering
W. Allen & Martha Reed Associate Professor
Paula F. Peek Consumer & Design Sciences
W. Allen and Martha Reed Associate Professor & Chair
Brian S. Thurow Aerospace Engineering
W.T. Smith Professor
Everett D. Martin, Jr Special Education, Rehabilitation, & Counseling
Walt and Virginia Woltosz Professor
Jin Wang Chemical Engineering
Roy J. Hartfield Aerospace Engineering
Watson Professor & Chair
N. H. Narayanan Computer Science & Software Engineering
Wayne T. Smith Distinguished Professor
Peter A. Hastie Kinesiology
Wayne T. Smith Distinguished Professor & Director
Mary E. Rudisill Kinesiology
Wayne T. Smith Professor & Dean
Betty L. Whitford Education Administration
Wiatt Professor & Director of the Rural Studio
Andrew Freear Architecture, Planning, & Landscape Architecture
Wilborn Associate Professor
Salman Azhar Building Science
Wilborn Professor
Paul W. Holley Building Science
William P. Molette Professor
Holly R. Ellis Chemistry & Biochemistry
Wilson Family Professor
Brian J. Gibson Aviation Management & Logistics
Woltosz War Eagle Motorsports Professor
Peter D. Jones Mechanical Engineering

Last Updated: 05/17/2017

203 Samford Hall | Auburn University | Auburn, Alabama 36849 | Phone:(334) 844-4765 | Fax:(334) 844-4773 | Email:
Website Feedback | Privacy | Copyright ©